Odvrátená tvár internetu – Deep Web a Dark Web

Odvrátená tvár internetu – Deep Web a Dark Web


Predstavte si Google, Facebook či Instagram ako povrch zeme, kde funguje svet bežným spôsobom. Máme tu obchody, školy, deti hrajúce sa v parku a políciu, ktorá dohliada na to, aby táto harmónia nebola narušená. Všetko sa zdá byť aspoň naoko v najväčšom poriadku a pod kontrolou.
Teraz sa presuňte nižšie. V prostredí kanálov a podzemných sietí by fungoval ešte väčší a rozmanitejší svet, plný obchodu s drogami, zločinu všetkého druhu, ale aj tvorivej slobody, politickej angažovanosti a niečoho, čo by sa dalo nazvať organizovaným chaosom.

hacker

Toto je svet Dark Webu, ktorý nie je dostupný bežným internetovým prehliadačom. Pripojiť sa k nemu je možné iba pomocou špeciálneho nástroja, nazvaného TOR (The Onion Router). Ten umožňuje užívateľom preniknúť do sveta 400 až 500 násobne väčšieho, než je nám bežne dostupný internet.

Drogy, nájomní vrahovia a obchod s bielym mäsom
 

Často sú termíny Deep Web a Dark Web považované za totožné. No nie je tomu tak. Deep Web označuje absolútne všetko, k čomu sa nedostanete pomocou bežných vyhľadávačov. To zahŕňa napr. aj interný webový obsah, prístupný iba prostredníctvom hesla.

data

Dark Web je však dostupný iba za použitia TORu a predstavuje akúsi alternatívu k „povrchovému“ internetu. Počas pohybu na jeho stránkach sa po každej akcii mení IP adresa užívateľa, takže je prakticky nevystopovateľný. Kým ste si v jednej chvíli prezerali obrázky s IP adresou lokalizovanou v Japonsku, zaujímavý článok o najnovších vedeckých výskumoch ste už si čítali kdesi v Austrálii.
Práve táto anonymita poskytuje podnikavým ľuďom, ale rovnako tak aj zločincom, obrovské možnosti. V prostredí Dark Webu sa preto rozvinul obchod s drogami, bielym mäsom a detskou pornografiou. Najväčší škandál vyvolala stránka Silk Road, ktorá bola akýmsi e-bay pre dílerov, nájomných vrahov a zlodejov kreditných kariet. Už je zrušená.

robot

Je nutné však podotknúť, že toto je iba zlomok toho, čo Dark Web ponúka. Táto sieť bola a je nápomocná napr. pri organizovaní revolúcií v totalitnými režimami zmietaných krajinách. Nehovoriac o tom, že práve tam sa rozvinul koncept dnes už všetkým veľmi dobre známych kryptomien.
Do prostredia Dark Webu človek vstupuje iba na vlastné riziko, pretože hackeri nikdy nespia. Kým sa človek na túto návštevu dôkladne nepripraví, je potenciálnou korisťou a veľmi zraniteľný.

Comments are closed.