Ako si užiť bezstarostne dovolenku

Ako si užiť bezstarostne dovolenku

1. Iný kraj, iný mrav
Každá krajina je iná. Každá má svoje zvyky, tradície a pravidlá, ktoré sa dodržiavajú. Pre miestnych je to samozrejmosťou a to isté sa očakáva aj od nás – turistov. Ak to tak nie je, môžeme sa dostať do nepríjemnej situácie. Preto si treba vždy preštudovať zvyklosti a nezvyčajnosti danej krajiny, najmä ak cestujeme do krajín mimo Európy. 

pláž.jpg

2. Poistenie
Dobre sa poistiť je jedna z vecí, ktoré by sme nemali podceňovať. Či už plánujeme danú krajinu objavovať alebo len leňošiť na pláži, poistenie je základ. 
3. Doklady 
Azda jedna z vecí, ktoré máme neustále na pamäti, ale priznajte sa, koľkí z vás si ich už zabudli? Či už doma, v autobuse alebo na hotelovej izbe…
4. Peniaze
To, že si pribalíme peniaze je takisto samozrejmé. Avšak, treba vedieť tiež pár tipov. Ak má krajina inú menu, treba si pozrieť kurzy. Takmer vždy to vychádza lepšie, keď si danú menu zameníme doma. Ďalší trik je zbaliť si peniaze na rozličné miesta. Časť do kufra, časť do kabelky a pod. Je to veľmi praktické v prípade, že nás niekto okradne alebo sa batožina stratí na letisku. To dúfame, že sa nestane ale pripraveným šťastie praje. 
5. Lekárnička 
Pre každý prípad treba mať pribalenú lekárničku – náplaste na otlaky, repelent proti komárom, dezinfekcia na uštipnutie… Častokrát sa nám práve takéto maličkosti zídu a spravia nám dovolenku krajšou. Veľmi dôležitý je aj krém na opaľovanie, poprípade ak to preženieme so slniečkom treba si pribaliť aj mlieko po opaľovaní.

florencie.jpg

6. Jazyk
Až 1, 8 miliardy ľudí sveta rozpráva po anglicky. Je to azda najviac univerzálny svetový jazyk, s ktorým počítame, že sa dohovoríme takmer v každom letovisku. Ale miestni väčšinou uvítajú keď na nich prehovoríte rodnou rečou a možno dostanete aj nejakú zľavu v obchode. To avšak neznamená, že keď letíte o týždeň do Španielska, že sa za týždeň naučíte španielčinu. Ale je dobré poznať aspoň pozdravy a základné frázy. 
7. Dobrá nálada
Úplný základ je prísť na dovolenku pozitívne naladený s chuťou a radosťou. Aj keď vás môžu zaťažovať problémy, treba si uvedomiť, že máte voľno a treba si ho aj patrične vychutnať a aspoň na chvíľu zabudnúť na to, čo vás trápi. 

Comments are closed.