Florbal – čo to je?

Florbal – čo to je?

Aj za vami prišlo dieťa s novinkou, že v škole hrali florbal? Že neviete o aký šport ide?
Ako sa dá už z názvu vyčítať, ide o kolektívnu hru, ktorá sa hrá s loptičkou na zemi (teda nie na ľade alebo inom povrchu). Typickou pre tento šport je dierovaná loptička, ktorá je takto dizajnovaná kvôli lepšiemu preletu vzduchom. Hráči malú loptičku odrážajú hokejkami.
Hru hrajú piati hráči v poli + brankár. Zápas trvá celkovo hodinu a je rozdelený do troch tretín po dvadsať minút. Odporúčaná veľkosť ihriska je 20 metrov na šírku a 40 na dĺžku.florbal.jpg
Dôležitá je hlavne výstroj brankára, ktorá sa nápadne podobá výstroju hokejistov. Brankár v bránke kľačí, eventuálne stojí ak je loptička ďaleko a chce získať prehľad o situácií v poli. Na hlave má masku so špeciálnou mriežkou, do ktorej sa nezachytí čepeľ hokejky ani samotná loptička. Neoceniteľnou súčasťou je penová vesta, ktorá tlmí nárazy loptičky do tela brankára a tiež kolenačky, ktoré chránia brankárove kolená. Tým, že brankár kľačí, nepotrebuje hokejku ako ostatní hráči.
História: Florbal vznikol v USA, kde sa začal hrávať v päťdesiatych rokoch. Pod iným názvom ho poznajú severskí študenti, ktorí tento šport prevzali. Švajčiari majú svoju vlastnú verziu florbalu, pri ktorej má brankár v ruke hokejku.
Oficiálne pravidlá boli ustanovené až v roku 1983 a odvtedy sa tento šport pomaly šíri do Európy.brankář.jpg
Pravidlá:

  • hráč nesmie faulovať spoluhráčov (dotyk rukami, nohami alebo hokejkou)
  • hráč nesmie zdvihnúť hokejku nad pás
  • loptička sa nesmie dostať za mantinel (aut)

Formy:  

  • Freebandy: Šport vyvinutý v roku 2000 športovými fanatikmi. V tejto hre je povolené držať loptičku na čepeli vo vzduchu, čo nie je v klasickom florbale povolené.
  • Vozíčkarsky: Hrá sa ako klasický florbal s tým rozdielom, že brankár má povolené držať hokejku. Prvý oficiálny zápas sa odohral v roku 2008.

Comments are closed.