Ako na strečing?

Ako na strečing?

Snáď každý športovec v dnešnej dobe vie, čo znamená slovo strečing. Už menšie percento ho však reálne robí. Považuje ho za nedôležitý, zbytočný či žrút času pretože je pravdou, že jeho výsledky nie sú viditeľné voľným okom na prvý pohľad.. Je ale nesporné, že má veľa benefitov pre naše zdravie:běžící žena.jpg

  1. Uvoľňuje namáhané svalstvo
  2. Zvyšuje flexibilitu. Nepriamo tým tak ovplyvňuje váš výkon (napríklad predĺžením výkroku, čo znamená pre bežcov kratší čas)
  3. Pôsobí relaxačne na telo i myseľ
  4. Je prevenciou stuhnutia svalov
  5. Zlepšuje rozsah pohybu a iné

Okrem toho strečing pôsobí na naše celkové držanie tela a tým aj naše vystupovanie a pôsobenie na okolie. Napráva chybné držanie tela, vzpriamuje chrbticu a pomáha nám uvedomovať si celé telo.
Tiež má však pár zásad, na ktoré sa často zabúda:
Pohyblivosť a rozsah pohybu sú veľmi individuálne. Nesnaž sa naťahovať svaly nasilu.
Cvič pomalými, kontrolovanými pohybmi. Vždy sa vráť do počiatočnej polohy.
Svaly by ťa pri strečingu nemali bolieť, mal by si cítiť len mierny ťah.fitnes.jpg
Dýchaj pravidelne.
Oblečenie prispôsob strečingu, nie opačne. Odporúčame elastické alebo dostatočne voľné oblečenie, ktoré ťa nebude obmedzovať.
Pochopiteľne, dodržanie týchto zásad ti nezaručí, že sa pri strečingu nezraníš. Počúvaj svoje telo a nesnaž sa ho napasovať do polôh, ktorých ešte nie je schopné sa dostať prirodzene. Môžeš si natiahnuť sval a ty rozhodne nechceš vypadnúť z tréningu na niekoľko týždňov.
Naopak, ak strečing nepraktikuješ po každom cvičení, po čase si opakované pohyby vyberú svoju daň v podobe bolesti či zranenia. Vo vyššom veku potom môžeme nepekne doplatiť na skrátené svaly, ktoré sa v pokročilom veku ťažšie naťahujú a navyše bude tvoja kĺbová pohyblivosť oveľa horšia ako pri ľuďoch, ktorí strečing vykonávajú pravidelne.
Ak ťa nebaví klasický strečing, môžeš začať s jógou, ktorá je považovaná za plnohodnotnú náhradu statického strečingu.

Comments are closed.