Ako si ušetriť peniaze, ale žiť normálne?

Ako si ušetriť peniaze, ale žiť normálne?

Sporenie býva občas veľmi náročné. Môže tomu tak byť z viacerých dôvodov – buď zarábate málo, a peniaze ktoré zarobíte potrebujete pre každodenný život, teda ich potrebujete a ušetriť si nemáte z čoho, alebo peniaze ušetriť nedokážete, pretože neviete prestať vnímať a máte nutkanie si neustále niečo kupovať. Ako sa zbaviť nutkavej potreby kupovania zbytočností, ktoré aj tak nepotrebujeme alebo ani len nevyužijeme? peníze.jpg

  • Poriadne kúpu premyslite – Jedným z najdôležitejších krokov, ako si uvedomiť že peniaze nepotrebujete neustále míňať je byť k sebe na rovinu úprimný. Je vec, ktorú ste sa práve rozhodli si kúpiť skutočne dôležité si aj zaobstarať? Ide o niečo dlhodobé, čo aj veľmi potrebujete alebo ide len o krátkodobý rozmar? Každú kúpu preto dôkladne zvážte, pouvažujte, či vec naozaj vyžijete naplno, alebo bude iba tak bezcieľne pohodená na poličke a vy si ju po týždni či dvoch ani len nevšimnete. Stále pri tom pamätajte, že veci sú len veci, tešiť sa z nich budeme len chvíľu a sú to iné a dôležitejšie veci v živote, ktoré maj oveľa väčšiu hodnotu.

euro bankovky.jpg

  • Veľa maličkostí = jedna veľká vec –Aký druh míňania peňazí je vašim najväčším problémom? Kupujete si často veľa maličkostí, alebo si kupujete raz za čas veľké a hodnotnejšie veci? Ide o to, že hodnota je väčšinou rovnaká. Keď sa nad tým zamyslíte je to takto – snažíte sa ušetriť peniaze tým, že na miesto drahej veci si kúpite 10 menších, máte potom pocit, že ste nakúpili výhodne a ušetrili peniaze avšak pravda je taká, že ste iba možno kúpili namiesto jednej zbytočnosti 10 malých zbytočností. Preto aj pri malých nákupoch uvažujte, či vec naozaj využijete, pretože aj z nej sa môžu stať vyhodené peniaze.
  • Zaobstarajte si prasiatko –Ak máte pocit, že peniaze jednoducho nedokážete ušetriť a potrebujete pomoc, zaobstarajte si jednoducho šporničku, ktorá sa nebude dať otvoriť. Dávajte do nej peniaze, zapisujte si ich a pri požadovanej sume o pol roka či rok prasiatko rozbite.

Comments are closed.