Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Pripravte sa vopred na stratu dokladov

Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Pripravte sa vopred na stratu dokladov


Ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia, je dobré ak si dopredu pripravíte zopár vecí. Hovorím konkrétne o dokladoch. Ak sa vám totiž podarí v inej krajine stratiť občiansky, poprípade pas, alebo všetko naraz, viete sa dostať do poriadnych problémov.

kufr
 
Zažil som to na vlastnej koži pár rokov dozadu. Na dovolenku som letel s jedným medzi pristátím. Na dané letisko som dorazil okolo desiatej ráno a na druhý leto som čakal až do nejakej ôsmej večer. Tak sme sa vybrali do mesta najesť, niečo si pozrieť. Keď sme sa vracali na letisko, zistil som, že neviem nájsť peňaženku. Nebudem vám zbytočne opisovať všetky tie nekonečné úkony, ktoré nasledovali. Dostanem sa hneď k pointe, ktorá vám môže v zahraničí zachrániť niekoľko dní života. Keďže som pri sebe nemal žiadny doklad totožnosti, nemohol som z krajiny vycestovať, a to ani domov ani do mojej dovolenkovej destinácie. Riešenia boli dve.

Buď mi niekto z domu doručí môj pas, alebo si pekne počkám na vybavenie všetkých nových dokladov. Druhá možnosť, by v zahraničí trvala veľmi dlho. zisťoval som aj to, či by nestačilo ak by mi niekto na mail poslal oskenovaný doklad. A teraz sa dostávame k podstate. Stačilo, ale len ak by išlo o občiansky preukaz. Do dnes sa mi nepodarilo zistiť podľa akého kľúča funguje tento systém. To je v podstate asi jedno, pretože ak raz niečo funguje takto, tak s tým nepohnete, ani keď to nemá žiaden logický základ. Takže, čo by som vám chcel poradiť.

letiště

Ak sa chystáte na dovolenku pre istotu si oskenujte svoj občiansky a pošlite si ho na mail. Ďalšia dobrá rada, ktorú pozná asi každý, no povedzme si úprimne, mnohí sa na to vykašleme. Nenoste všetky doklady spolu s peniazmi v jednej peňaženke. Naozaj sa to nevypláca. V mojom prípade mi moji rodičia našťastie pas poslali do nejakých troch dní a našťastie som tento čas netrávil sám. Ak by som mnou neboli moji kamaráti, tak by som ostal v cudzej krajine bez dokladov a navyše bez haliera.


Nezařazené
Comments are closed.