Najsilnejšie peňažné meny na svete

Najsilnejšie peňažné meny na svete


Dlho som považoval britskú libru za najsilnejšiu menu na svete, pretože je to veľmi populárna mena, s mnoho transfermi denne a je silnejšia než meny iných významných krajín ako USA, Švajčiarsko či spoločenstvo krajín Európska Únia. Všetko je však inak.
Ukážeme vám 5 najsilnejších svetových mien. Všetky meny sú porovnávane s americkým dolárom.

euro

1. Kuvajtský dinár
1 KWD = 3.33 USD
Kuvajt je malá krajina s obrovským bohatstvom. Najlepšia hodnota jej meny je vysvetlená výrazným vývozom ropného tovaru na svetový trh.

2. Bahrajnský dinár
1 BHD = 2.65 USD
Bahrajn je ostrovný štát Perzského zálivu s počtom obyvateľov niečo viac ako 1 milión ľudí. Rovnako ako v prvom prípade najväčším príjmom tejto krajiny je vývoz „čierneho zlata.“
Zaujímavé je, že bahrajnský dinár je viazaný na kurz amerického dolára a jeho kurz proti americkému doláru zostáva rovnaký už 14 rokov.

3. Ománsky Rial
1 OMR = 2.60 USD
Omán je krajina na Arabskom polostrove. Podľa svojej strategickej polohy dosahuje rozvinutú ekonomiku a vysokú kvalitu života.
Oman Rial je takisto viazaný na americký dolár, rovnako ako bahrajnský dinár.
Je zrejmé, že kúpna sila tejto meny je taká vysoká, že vláda musí vydávať 1/4 a 1/2 papierové bankovky Rial.

hotovost

4. Jordánsky dinár
1 JOD = 1.41 USD
Je ťažké vysvetliť vysokú hodnotu Jordánskeho dinára. Táto krajina nie je ekonomicky rozvinutá a chýba jej základné zdroje, napríklad ropa. Jeden Jordánsky Dinár však stojí 1,41 amerického dolára, čo ho robí jednou z 5 najvýkonnejších svetových mien.

5. Britská libra
1 GBP = 1.41 USD
Väčšina ľudí si myslí, že britská libra je najsilnejšou svetovou menou, ale v skutočnosti je len v prvej päťke najsilnejších svetových mien.
Mimochodom, britské kolónie vydávajú svoje vlastné bankovky, ktoré sa vizuálne líšia od bankoviek vydávaných bankou Anglicka, ale sú hodnotené ako 1 k 1.
Medzi ne patria napríklad: Škótsko, Severné Írsko, Mange, Jersey, Gibraltár, ako aj ostrov Svätá Helena a mnoho iných. 

Comments are closed.