Pečenie a varenie na sviatky- služba žiadaná

Pečenie a varenie na sviatky- služba žiadaná

Pracujeme s manželom vo vysokých funkciách a veru čas na chystanie jedla počas sviatkov nie vždy máme. Milujeme ale sviatky a dodržiavame tradície rodín mojich aj manželových rodičov a chceme mať počas dni sviatočných na stole to, čo sme mávali v čase nášho detstva.
Naše mamy a otcovia boli celkom iste šikovnejšími a lepšie si vedeli zorganizovať svoj čas ako  my. Mamky vyvárali, vypekali a otcovia im pomáhali prácami okolo toho ale aj ochutnávaním.

cukroví

Nákupy boli vždy doménou môjho otca a varenie a pečenie kráľovstvom mojej mamky.
Nebolo sviatkov bez typických jedál a zákuskov a koláčikov. V nose mám ich omamnú vôňu veru aj dnes.

  • Ja ale nikdy nestihnem pripraviť slávnostné pokrmy a napiecť koláčiky. Život to ale zariadil tak, že mám skvelú pani susedku, ktorá nevie variť a piecť v malom množstve. Sama pochádza z početnej rodiny a aj ona mala vždy plný dom detí- vychovala štyroch synov a jednu dcéru. Vždy teda varila pre obrovské množstvo ľudí. Doba je ale taká, že deti má v cudzine a niet vlastne doma pre koho vo veľkom piecť a vyvárať. Zavše teda priniesla ochutnať koláčiky aj mäsko.

Pri pohľade na nás- hladošov stravujúcich sa v reštaurácii- sa vždy usmievala. Slovo dalo slovo a my sme poprosili pani susedku, že keď navarí viac- že radi vezmeme, ale zaplatíme, aby sme nemali výčitky svedomia. Peniaze nie sú našim problémom. Nedostatkovým tovarom je náš čas.

  • Niekoľko rokov už fungujeme tak, že naša pani susedka nám robí skvelú službu a v čase víkendu a sviatkov nám uvarí domácu stravu a upečie fajnové koláčiky. Neviem si ani len predstaviť, žeby sme ju nemali.

prsotřeno
Možno jej aj my tak trochu nahrádzame jej deti a ona nám rodičov, ktorých už žiaľ nemáme. Je to skvelá symbióza.
Už teraz sa teším na víkend- bude určite segedínsky guľáš a domáce parené knedle. Pri pomyslení nasľúbený banánový zákusok by som najradšej zutekala z práce už teraz domov.
Dokončím ale prácu a až potom sa vrátim do bytu, kde by nebol  ani domov bez jedál našej zlatej susedky. Jedlo domov predsa patrí.

Comments are closed.