Sú hliníkové disky v skutočnosti lepšie?

Sú hliníkové disky v skutočnosti lepšie?

Majitelia áut musia okrem iného venovať pozornosť kolesám. Či už vravíme o sezónnej výmene pneumatík alebo o prípade, kedy venujú pozornosť diskom a konkrétne otázke, ktorý typ diskov sa viac oplatí a či by konkrétne na ich aute stačili tie plechové, alebo potrebujú oveľa štýlovejšie, avšak o niečo drahšie hlinikove disky.

  • Cena by pri tomto rozhodovaní nemala byť jediným faktorom.

Je totiž pravda, že samotný dizajn sa dokáže v prípade diskov podpísať nielen pod viditeľnú, resp. estetickú stránku auta, ale takisto pod jeho jazdné vlastnosti!

červené auto

Stále viac vodičov zisťuje, že ide vlastne o mýtus, ak niekto tvrdí, že „plechové disky sú lacnejšie a odvedú poctivú prácu“, zatiaľ čo tie hliníkové a teda elektróny sú skôr len „drahým módnym doplnkom“. Dnes už vieme, že to v podstate nie je pravda. Ľahší hliníkový dizajn nemá tendenciu poškodzovať súčiastky, šetrí palivom a prináša celkovo komfortnejšie podmienky pri jazde či brzdení. No a samozrejme je to aj ich voľným okom viditeľný atraktívnejší dizajn, kvôli čomu sa stávajú priam „povinnou“ výbavou novších a drahších modelov áut, na ktorých by tie staré dobré poctivé plechové disky neukázali práve najlepšie.

Aby sme však „plecháčom“ len nekrivdili, je pravda, že pre mnohých motoristov bola doteraz najpodstatnejším faktorom pri výbere cena. A tieto majú cenu dostupnejšiu, než elektróny, hoci je pravda, že aj v kategórii hliníkových diskov sú niekedy veľké cenové rozdiely, čo znamená, že nie všetky sú drahé. Treba však vedieť vyberať.

disk z kolesa

Mohli sme si všimnúť určitý zaužívaný trend. K zimnému obdobiu si spájame plechové disky, naopak v lete je častejšie vidieť elektróny. Potom vzniká mienka, že „plecháče“ znesú drsnejšie podmienky. Pravdou je ale v skutočnosti fakt, že keďže je typ hliníkových diskov drahší a viditeľne krajší, mnohým vodičom je skrátka ľúto, nasadiť ich na zimné obdobie a radšej sa chcú s nimi pochváliť cez leto.

  • A keď sme pri tom, tieto hliníkové predstavujú dokonca menej náročnú údržbu a ľahšie čistenie.

Comments are closed.