Tipy ako dopestovať chutný a zdravý šalát

Tipy ako dopestovať chutný a zdravý šalát

Máte radi šalát? V tom prípade, by ste sa mali čím skôr pustiť do jeho pestovanie. Všetka listová zelenina, ktorú kupujeme v obchodoch, obsahuje šialené množstvá dusíka. Ten je totiž používaný pri jej pestovaní. Bez dusíka, by totiž šalát rástol omnoho dlhšie, takže zisky pestovateľov a predajcov, by boli neuspokojujúce. Vlastné pestovanie tejto zeleniny, pritom patrí medzi tie najjednoduchšie. Poďme sa teda pozrieť na to, ako pestovať šalát čo najľahšie a najúspešnejšie.

salát

1.Šalát obľubuje chladnejšie počasie. Preto je potrebné ho vysievať už skoro na jar. Niektoré druhy môžete do zeme vložiť pokojne už koncom februára. Skorý šalát vo všeobecnosti vysievame na voľná záhon v priebehu marca. Ak by ste to nestihli, zakúpte si semená letných druhov. Hovoríme napríklad o druhoch klasického ľadového, alebo hlávkového šalátu.

2.Skoré druhy šalátov nesmiete nechať rásť príliš dlho. Zelenina by síce vyzerala veľmi atraktívne, čo by však už neplatilo jej chuti. Šalát má tendenciu nepríjemne zhorknúť.

3.Skoré druhy šalátov vysievajte naozaj skoro na jar. Ak by ste ich vysiali napríklad koncom mája, hrozilo by to, že nestihnú dorásť, ale vybehnú do kvetu. Takáto zelenina je samozrejme nejedlá.

4.Ak nemáme trpezlivosť čakať na to, kým šalát vyrastie do konečnej veľkosti, tak.Ide o to, že listy pozbierate približne tri týždne po výseve. Obzvlášť chutný je napríklad baby špenát. Takáto zelenina obsahuje navyše omnoho viac vitamínov a iných prospešných látok.

sazenice

5.Šalát môžete bez problémov pestovať aj v kvetináčoch na balkóne, alebo terase. Ich korene sú veľmi plytké, takže v skutočnosti nepotrebujú extra veľa miesta. Môžete ich dopestovať do konečnej veľkosti, alebo zbierať ako baby zeleninu.

6.Medzi najväčších škodcov šalátu patria jednoznačne slimáky. Tento problém vyriešite tak, že si predpestujete priesady. Väčším rastlinkám, totiž už zásadne neublížia. Druhou možnosťou je používanie epsomskej soli, ktorú nasypete priamo okolo rastlín.


Nezařazené
Comments are closed.