Aby vám vianočný kaktus rozkvitol na Vianoce

Aby vám vianočný kaktus rozkvitol na Vianoce

Vianočný kaktus je v slovenských domácnostiach veľmi obľúbenou rastlinkou. Ako už jeho názov napovedá, mal by mať niečo spoločné s najkrajšími sviatkami roka, teda Vianocami. Je to tak. Tento kaktus, by mal rozkvitnúť práve počas decembra. Ak sa vám to však nedarí, čítajte ďalej.

vánoční kaktus
 
O tom, či vám vianočný kaktus rozkvitne počas Vianoc, rozhoduje celoročná správna starostlivosť. V prvom rade zabudnite na to, že ide o kaktus. Táto rastlina obľubuje polotieň, dokonca až tieň. Priame slnko je pre ňu smrteľné a rovnako tak, aj prievan. Mali by ste ju držať v miestnosti, kde teplota neprekračuje dvadsaťtri stupňov Celzia. Ideálna je napríklad nevykurovaná chodba, alebo kuchyňa, kde kúrime o čosi menej. Na druhej strane, nesmie klesnúť pod dvanásť stupňov.
Rastline škodí aj vyššie množstvo vápnika. Preto nikdy nepoužívajte hnojivá, ktoré ho obsahujú. Na pôdu nie je „kaktus“ extrémne náročný, avšak jeho rast podporíte, ak zmiešate klasický záhradnícky substrát s pieskom. Do tejto zmesi môžete pridať aj trochu dreveného uhlia.

kaktus vánočnbí
 
 
Jeho domovinou je Brazília, konkrétne dažďové pralesy.Preto obľubuje o čosi vyššiu vlhkosť, ako bežné izbové rastliny. Zalievajte ho ideálne raz za týždeň. Na dno kvetináča, umiestnite malé kamienky. Tie zabezpečia odtok nadbytočnej vody v prípade, že by ste to s ňou trošku prehnali. Pod kvetináč umiestnite tanierik, kde prebytočná voda stečie. Kaktus si ju potom vypije podľa potreby. Taktiež môžete použiť postrekovač , ktorým budete jemne kropiť jeho listy.
 
V momente, keď sa objavia prvé púčiky, zálievku znížte a prestaňte aj s kropením listov. Kvety totiž priamu zálievku neznášajú a mohli by opadať. Kvitnutie sa začína v priebehu októbra až novembra. Ak chcete, aby ste sa z krásnych kvetov tešili aj počas štedrého večera, v tomto čase s rastlinou vôbec nepohybujte. Poškodiť jej môže aj obyčajné točenie iným smerom.

kaktusy
 
Vianočný kaktus plní podobnú funkciu ako vianočná ruža. Na rozdiel od nej, však ide o trvácnejšiu rastlinu. Vianočné ruže po skončení sviatkov väčšinou uhynú. Je ich síce možné udržať pri živote, avšak tento proces chce isté botanické znalosti. Navyše sú tieto rastliny väčšinou pestované iba na tento účel, teda prežiť Vianoce. Vianočný kaktus, je preto o čosi trvácnejšou alternatívou a tešiť sa z neho môžeme i niekoľko sviatkov po sebe.  

Comments are closed.