Kam sa vybrať v okolí Novej Bane?

Kam sa vybrať v okolí Novej Bane?


Perfektné miesto na chatu a preto tu mnohí Bratislavčania vlastnia malé chatky. Výborná poloha, pretože to nie je až tak ďaleko od Bratislavy, od hlavného mesta Slovenska. Mestečko má necelých osem tisíc obyvateľov a sídli v doline, obklopené samými horami. Ponúka veľké množstvo turistických, kultúrnych zaujímavostí. A práve o tom vám chcem porozprávať:

jezero

·         Starohutský vodopád
Vodopády sú už samé o sebe dosť zaujímavé. Tento sa nachádza v časti Novej Bane v Starej Hute. Preto ten názov. Cez zimu krásne zamrzne a turisti si odnášajú nielen nádherné fotografie, ale aj super zážitky. Je druhou zastávkou náučného chodníka Vojšín.

·         Tajch
Jazero vynímajúce sa v horách. V okolí Banskej Štiavnice je jazier mnoho, no Nová Baňa má len jedno, ale určite vám postačí. Či už sa chystáte osviežiť sa v lete, zachytať si ryby alebo zakorčuľovať si v zime. A vlastne to môžete urobiť aj v lete, pretože popri jazere je vybudovaný chodník pre korčuliarov a cyklistov.

·         Háj
Je súčasťou náučného chodníka Háj. V minulom roku na jeseň tam otvorili rozhľadňu, takže uvidí až tam, kam len chcete.

·         Kohútovo
Kohútovo je novobanské pútnické miesto, v ktorom sa nachádza kostol. Počas teplých letných dní tam bývajú sväté omše a je to veľmi príjemné počúvať kňaza v tieni stromov na lavičkách. Mimochodom sú tam niektoré veľmi staré stromy s hrubými kmeňmi. Aj toto miesto je súčasťou náučného chodníka Háj.

·         Červenka, Havranka
Toto sú dve skaly, ktoré sú síce tesne pri sebe, ale ponúkajú výhľad na rôzne svetové strany. Pretože jedna je orientovaná na jednu stranu a druhá na druhú. Paradox, ale je to perfektný zážitok. Takisto sú súčasťou turistického chodníka Háj.

moře

·         Zvonička
Nová Baňa je voľakedajšie banské mesto. Práve preto sa tam nachádza aj Zvonička, kde sa zvonilo, keď sa v baniach fáralo. Ťažba v Novej Bani je už ukončená. Takisto je súčasťou náučného chodníka Háj.

·         Šachty
Tak ako som spomínala – Nová Baňa je banské mesto, preto ako pozostatky ťažby drahých kovov tu zostali rôzne šachty. Medzi najznámejšie patrí šachta Althandel. Mnohé z nich nie sú ani označené a objavíte ich náhodou. Neodporúčam však ísť sa pozrieť dnu, pretože nikdy neviete, čo sa môže stať…

Comments are closed.