Keby neexistovali stolíky

Keby neexistovali stolíky

Hovoríme o nočných stolíkoch, umiestnených väčšinou vedľa postele, na ktorých nájdu útočisko veci aj našej dennej osobnej potreby, napríklad šperky, budík či nočná lampa, časopis alebo obľúbená rozčítaná kniha. Postupom času tomuto doplnku akoby bledla sláva, neriešime fakt, že by sme sa bez neho museli zaobísť. Ale je pravdou, že už akosi do našich interiérov patrí, neuvedomujeme si, že tento nenápadný doplnok je s nami už dlhé roky.

knihy

Dlhoroční pomocníci

Keď si mladomanželia si pred pár desiatkami rokov zariaďovali domácnosť a kupovali spálňovú zostavu, nočné stolíky boli súčasťou každej z nich. Tvorili súčasť rámu postele alebo stáli samostatne vedľa nej, na nôžkach či mali tvar skrinky, no nechýbali takmer v žiadnej spálni.
Je to šikovný, nenápadný, ale praktický pomocník vo dne aj v noci. V tomto horúcom období, keď aj v noci vystupujú teploty nad priemer, sa častokrát potrebujeme napiť vody aj cez noc. Predstavte si, že by ste mali zakaždým vstávať z postele a odbehovať do inej izby alebo do kuchyne, aby ste si pohár mohli odložiť. Niekto pred spaním rád číta, na stolíku je kniha poruke, prípadne, ak máte v spálni televízor alebo prenosný videoprehrávač, ovládač od nich máte kam položiť. A ráno, keď ste v zhone, je úžasné mať prichystané veci na jednom mieste, takpovediac pod rukou, ako strácať vzácne minúty ich hľadaním po byte. Alebo počas choroby, keď ste pripútaný na lôžko, je stolík odkladacím miestom na lieky, teplomer, vreckovky, hrnček s čajom a podobne. S vysokou horúčkou alebo ak sa neviete postaviť na nohy by bolo asi dosť problematické stále pobehovať po byte za niečim, čo momentálne potrebujete. Nemý pomocník je vždy nablízku…

postel

Módna záležitosť

Je jasné, že nemusí byť v klasickom prevedení tvaru kocky, v súčasnosti ich kúpite v dizajnoch od výmyslu sveta. Funkciu stolíka však môžu prevziať aj poličky nad posteľou, ako to býva pri niektorých zostavách, ale podľa feng shuej to nie je veľmi dobrý nápad. Polica nad hlavou totiž vyvoláva pocit akéhosi bremena, ktoré na vás nebezpečne číha hlavne počas spánku.
Rozhodnutie, či so stolíkom alebo bez je na každom v vás, no ak si ho zaobstaráte, jeho praktickosť raz určite oceníte.

Comments are closed.