Od roku 2020 sa začnú TV kanály vysielať v novom formáte. Ste pripravení?

Od roku 2020 sa začnú TV kanály vysielať v novom formáte. Ste pripravení?

Pravdepodobne ešte veľa ľudí neráta s tým, že po roku 2020 má nastať zmena vysielacieho formátu a pokiaľ sa aj o tejto novinke dočítali tak presne nevedia, čo si pod týmito zmenami predstaviť konkrétnejšie, respektíve ako sa novému formátu prispôsobiť. Táto určitá neinformovanosť či neznalosť v danom obore sa následne stane geniálnym reklamným ťahom pre poskytovateľov elektroniky či digitálnych dát na čele s predraženými Ultra HD televízormi. Preto si v tomto článku skúsme povedať presnejšie, aké zmeny budú z našej strany skutočne potrebné a vyvráťme najčastejšie, no pritom zbytočné obavy.

satelit

  • V skratke ide o to, že koncom roka 2019 sa postupne začne rušiť vysielanie v súčasnej podobe DVB-T a od roku 2020 sa definitívne prepne na nový formát- DVBT-2. Je to podobná situácia, ako keď sa rušilo analógové vysielanie.

Zmene sa bude musieť prispôsobiť každý?
Nie. Tí, ktorí sledujete vysielanie formou káblovej televízie, satelitu alebo internetového vysielania IPV/OTT, vo vašom prípade prakticky žiadna zmena nebude nutná. Zmena by sa tak mala týkať asi 60 % dnešných divákov.

antéa

Budeme si musieť kúpiť novú televíziu?
Investícia do kúpy novej televízie nebude nutnosťou, existuje a existovať bude lacnejšia alternatíva v podobe nového set-top- boxu. Set-top-box dokáže vašu dnešnú TV prispôsobiť novým podmienkam a jeho cena je výrazne nižšia, mnohé modely nedosahujú čiastky 100 eur. Pokiaľ ale vlastníte TV starú možno rok či dva, dokúpiť nový set-top-box zrejme nebude potrebné.

rádiové vlny

Prečo vlastne táto zmena nastane a bude potrebná nová anténa?
Po roku 2020 sa rozšíri priestor pre mobilné dáta, ktoré zaberú 700 Mhz dnešného vysielacieho pásma. To znamená, že pre televízne vysielanie a TV stanice sa zúži priestor, čo by malo za následok ich menší počet, čiže viaceré TV programy by zmizli. Z tohto dôvodu, aby sa zabránilo strate programov v tomto pásme, vznikne nový formát DVBT-2. Ten bude schopný vysielať dané programy dokonca efektívnejšie a jeho zavedením nebude hroziť strata programov ani ich zhoršená kvalita.

Comments are closed.