Zaujímavosti zo športu, o ktorých ste možno netušili

Zaujímavosti zo športu, o ktorých ste možno netušili

Slovensko prvýkrát majstrom sveta v hokejbale
Hokejbal je kolektívny šport, v ktorom Slovensko vyniká a dlhodobo patrí k svetovej špičke, blednúť závisťou môžu aj hokejisti. Tento fakt si na Slovensku asi málokto uvedomuje, ale hokejbal je našim najúspešnejším športom. Bude to asi tým, že základy tohto športu získavali mladí už v detstve, keď hokejku a tenisovú loptičku vlastnil takmer každý chlapec a „veľké“ zápasy sa  odohrávali na uliciach a cestách medzi sídliskovými panelákmi. Zrodili sa tu veľkí hráči, ktorí vedeli šikovne zaobchádzať s hokejkou a loptičkou nielen na ľade, ale aj na pevnom povrchu. Najcennejší kov získali slovenskí reprezentanti doma, v roku 1999 vo Zvolene na Majstrovstvách sveta, ktorých sa zúčastnili aj dnešné už legendy ako Rastislav Pavlikovský, Richard Zedník, nebohý Pavol Demitra alebo Jozef Stumpel.

zeď

Metlobal skutočne existuje
Šport, v ktorom hviezdil čarodejník Harry Potter, chytil za srdce aj dvoch mladíkov z amerického Vermontu, ktorí si povedali, že tento netradičný šport vynesú na svetlo bežného života. Je jasné, že na metlách nelieta nikto, ale pravidlá tohto „muklovského„ metlobalu tvoria základ hry a veľmi sa podobajú tomu  filmovému. Hru si obľúbili a venujú sa jej hlavne na amerických školách, medzi svoje športové aktivity si ho zaradilo viac ako 1200 z nich s nádejou, že sa z neho stane rovnaký fenomén ako hokej a futbal.

hokej

Miništátik s veľkými úspechmi
Hovoríme o maličkom štáte na koralovom ostrove v Tichom oceáne, ktorý má rovnaký názov ako ostrov na ktorom leží – Nauru. Počet obyvateľov tohto miništátu je len okolo 13 000 (menej má už len Vatikán), dokonca nemajú ani hlavné mesto. No napriek tejto skutočnosti si športovci tejto krajiny vybojovali už 28 zlatých medailí z hier Commonwealthu. Úspešní sú hlavne vo vzpieraní, v ktorom patria medzi najsuverénnejších. Ktovie, čo prispieva k faktu, že sa im darí práve v tomto športe, či prostredie, v ktorom žijú alebo ich genetická výbava. V rámci  Medzinárodného olympijského výboru sú jednoznačne najmenšou krajinou, no s dostatočnou podporou môžu aj napriek svojej „malosti“ vo vzpieračskom športe dokázať ešte veľa.

oheň

Veľká Británia: majstri sveta v hokeji?
 
Je to neuveriteľné, ale stalo sa to v roku1936 v Garmisch-Partenkirchene na ZOH, ktoré sa vtedy konali v Nemecku. O medaily bojovalo 15 krajín, prekvapujúcim však bolo víťazstvo Veľkej Británie nad takými tímami, ako bola Kanada, Československo alebo remíza s USA, ktoré ju nakoniec posunuli až na víťazný post celých zimných olympijských hier. Slovensko sa teda v počte titulov majstra sveta v hokeji delí s Veľkou Britániou, obidve krajiny majú po jednom.
 

Comments are closed.